Decydując się na wizytę u fizjoterapeuty warto przeczytać jaki rodzaj usług konkretny terapeuta oferuje. Celem fizjoterapii zawsze powinna być poprawa stanu zdrowia, jednakże środki ku temu wykorzystywane mogą być naprawdę różne.
Fizjoterapeuci w Polsce na tle swoich kolegów po fachu z innych krajów Europy, mają dostęp do bardzo szerokiego zakresu szkoleń zawodowych. Prawdopodobnie w dużej mierze dzięki temu jesteśmy traktowani na rynku europejskim jako jedna z lepiej wykształconych nacji w tym zawodzie.
Na świecie istnieje ogrom koncepcji i filozofii terapeutycznych, wokół których terapeuci budują swoje postrzeganie ludzkiego ciała. Pracując w danym modelu/koncepcji, stosują określone metody, które pomagają im osiągnąć zakładane cele. Metod i technik jest jeszcze więcej niż samych koncepcji pracy. Manualne, narzędziowe, ruchowe to tylko główny i ogólnikowy podział rodzajów dostępnych metod pracy. Każdy z nich dzieli się następnie na konkretne, właściwe metody, które z kolei w swoim “repertuarze” wykorzystują konkretne techniki, chwyty, pozycje, ćwiczenia itd.
Na tle innych krajów wyróżnia nas również fakt dostępności szkoleń z zakresu podejść osteopatycznych. Osteopatia to zupełnie inny zawód i filozofia postrzegania ludzkiego ciała. Czym dokładnie jest? Temat jest zbyt obszerny, aby omawiać go w tym wpisie. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do filmu Krzysztofa Szarskiego, który wyjaśnia to zagadnienie w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. W Polsce aby zostać osteopatą, trzeba najpierw ukończyć studia z zakresu fizjoterapii. Rynek szkoleń w naszym kraju jest jednak tak bardzo rozwinięty, że również fizjoterapeuci, którzy nie planują studiów osteopatycznych, mogą ukończyć kursy omawiające pewne podstawy z zakresu osteopatii. W wielu krajach Europy nie jest to tak powszechne. Fizjoterapeuci są tam wciąż kojarzeni głównie jako specjaliści od ruchowych ćwiczeń rehabilitacyjnych.
W naszym kraju fizjoterapeuci różnią się od siebie nawzajem w bardzo dużym stopniu. Jedni pracują z pacjentami na sali ruchowo wykorzystując przeróżne ćwiczenia. Inni swoje działania skupiają wyłącznie na stole rehabilitacyjnym pracując z ciałem pacjentów. Niektórzy wykorzystują do pracy wyłącznie swoje ręce, inni preferują przeróżne narzędzia, igły, pijawki, bańki itp. Zakres możliwych sposobów pracy z pacjentem jest naprawdę olbrzymi. Drugim aspektem zasadniczo różnicującym usługi fizjoterapii jest czas trwania pojedynczej wizyty. U poszczególnych terapeutów potrafi on być naprawdę różny, bo od 30 do aż 90 minut na sesję. Trzecim i mniej oczywistym elementem, który znacząco różni fizjoterapeutów, jest zaangażowanie. Jest to jedyny parametr, którego nie jesteśmy w stanie osobiście poznać przed pierwszą wizytą w gabinecie. Internet jednak umożliwia nam dotarcie do opinii byłych pacjentów na temat danego terapeuty. Dobrym źródłem jest serwis Google, w którym jesteśmy w stanie takie opinie odnaleźć.
Poświęcenie chwili czasu na przeczytanie podstawowych informacji na temat danego specjalisty oraz opinii pacjentów na jego temat pozwoli zminimalizować potencjalne rozczarowanie terapią. Z wszystkich powyższych względów gorąco zachęcam pacjentów do przeprowadzenia małego “badania rynku” przed wyborem odpowiedniego dla siebie terapeuty. Pomoże to w znacznym stopniu dokonać najlepszego z możliwych wyborów.