Studio Fizjoterapii
  • Strona główna
  • O mnie
  • O terapii
    • Terapia bólu
    • Terapia pourazowa
    • Terapia sportowców
    • Terapia pooperacyjna
    • Terapia stomatologiczna
    • Terapia blizn
  • Pierwsza wizyta
  • Galeria
  • Blog
  • Cennik i częste pytania
  • Kontakt
  • Zarezerwuj
22 marca 2022

Fizjoterapeuta ≠ Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta ≠ Fizjoterapeuta
22 marca 2022

Decydując się na wizytę u fizjoterapeuty warto przeczytać jaki rodzaj usług konkretny terapeuta oferuje. Celem fizjoterapii zawsze powinna być poprawa stanu zdrowia, jednakże środki ku temu wykorzystywane mogą być naprawdę różne.

Fizjoterapeuci w Polsce na tle swoich kolegów po fachu z innych krajów Europy, mają dostęp do bardzo szerokiego zakresu szkoleń zawodowych. Prawdopodobnie w dużej mierze dzięki temu jesteśmy traktowani na rynku europejskim jako jedna z lepiej wykształconych nacji w tym zawodzie.

Na świecie istnieje ogrom koncepcji i filozofii terapeutycznych, wokół których terapeuci budują swoje postrzeganie ludzkiego ciała. Pracując w danym modelu/koncepcji, stosują określone metody, które pomagają im osiągnąć zakładane cele. Metod i technik jest jeszcze więcej niż samych koncepcji pracy. Manualne, narzędziowe, ruchowe to tylko główny i ogólnikowy podział rodzajów dostępnych metod pracy. Każdy z nich dzieli się następnie na konkretne, właściwe metody, które z kolei w swoim “repertuarze” wykorzystują konkretne techniki, chwyty, pozycje, ćwiczenia itd.

Na tle innych krajów wyróżnia nas również fakt dostępności szkoleń z zakresu podejść osteopatycznych. Osteopatia to zupełnie inny zawód i filozofia postrzegania ludzkiego ciała. Czym dokładnie jest? Temat jest zbyt obszerny, aby omawiać go w tym wpisie. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do filmu Krzysztofa Szarskiego, który wyjaśnia to zagadnienie w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. W Polsce aby zostać osteopatą, trzeba najpierw ukończyć studia z zakresu fizjoterapii. Rynek szkoleń w naszym kraju jest jednak tak bardzo rozwinięty, że również fizjoterapeuci, którzy nie planują studiów osteopatycznych, mogą ukończyć kursy omawiające pewne podstawy z zakresu osteopatii. W wielu krajach Europy nie jest to tak powszechne. Fizjoterapeuci są tam wciąż kojarzeni głównie jako specjaliści od ruchowych ćwiczeń rehabilitacyjnych.

W naszym kraju fizjoterapeuci różnią się od siebie nawzajem w bardzo dużym stopniu. Jedni pracują z pacjentami na sali ruchowo wykorzystując przeróżne ćwiczenia. Inni swoje działania skupiają wyłącznie na stole rehabilitacyjnym pracując z ciałem pacjentów. Niektórzy wykorzystują do pracy wyłącznie swoje ręce, inni preferują przeróżne narzędzia, igły, pijawki, bańki itp. Zakres możliwych sposobów pracy z pacjentem jest naprawdę olbrzymi. Drugim aspektem zasadniczo różnicującym usługi fizjoterapii jest czas trwania pojedynczej wizyty. U poszczególnych terapeutów potrafi on być naprawdę różny, bo od 30 do aż 90 minut na sesję. Trzecim i mniej oczywistym elementem, który znacząco różni fizjoterapeutów, jest zaangażowanie. Jest to jedyny parametr, którego nie jesteśmy w stanie osobiście poznać przed pierwszą wizytą w gabinecie. Internet jednak umożliwia nam dotarcie do opinii byłych pacjentów na temat danego terapeuty. Dobrym źródłem jest serwis Google, w którym jesteśmy w stanie takie opinie odnaleźć.

Poświęcenie chwili czasu na przeczytanie podstawowych informacji na temat danego specjalisty oraz opinii pacjentów na jego temat pozwoli zminimalizować potencjalne rozczarowanie terapią. Z wszystkich powyższych względów gorąco zachęcam pacjentów do przeprowadzenia małego “badania rynku” przed wyborem odpowiedniego dla siebie terapeuty. Pomoże to w znacznym stopniu dokonać najlepszego z możliwych wyborów.

chojnice fizjo fizjoterapeuta fizjoterapeuta chojnice fizjoterapia fizjoterapia chojnice masaż osteopatia rehabilitacja rehabilitacja chojnice terapia manualna wybór fizjoterapeuty zdrowie

Poprzedni artykułWizyta w 6 krokach - 4. Badanie palpacyjneNastępny artykuł Pracuj z blizną po zabiegu

O mnie

Przemysław Czarnecki
Magister fizjoterapii, pasjonat terapii układu ruchu, fizjoterapeuta niemieckiej drużyny kolarskiej dywizji UCI WorldTeams – BORA-hansgrohe, oferujący usługi w swoim Studio w Chojnicach.

Ostatnie wpisy

Progres w sporcie19 kwietnia 2025
Co dalej z blogiem?14 kwietnia 2025
Podsumowanie 2024 roku29 grudnia 2024

Kategorie

  • Bieganie
  • Gabinet
  • Kolarstwo
  • Osteopatia
  • Wizyta w gabinecie w 6 krokach

Tagi

2024 akademia osteopatii badanie bieganie blog BORA-hansgrohe chojnice fizjo fizjoterapeuta fizjoterapeuta chojnice fizjoterapeuta w Chojnicach fizjoterapia fizjoterapia chojnice fizjoterapia w chojnicach gabinet gabinet fizjoterapii Giro giro d'italia hobby kanada kolarstwo masaż osteopatia pacjent podsumowanie produktywność rehabilitacja rehabilitacja chojnice relacja renewi tour rozwój sport terapia manualna terapia wisceralna Tour de France Tour of the Alps trener trener funkcjonalny trener funkcjonalny chojnice trener personalny trener personalny chojnice trening vuelta zawody zdrowie

Studio Fizjoterapii
Przemysław Czarnecki

ul. Stary Rynek 9-10 (3 piętro)
89-600 Chojnice

Dostępne wejście główne przez Dom Towarowy Libera lub boczne, klatką schodową za Światem Książki.

Studio Fizjoterapii w Chojnicach.
Fizjoterapia bólu, pourazowa, sportowa, pooperacyjna, blizn, stomatologiczna.

Zarezerwuj wizytę

509 705 640

Realizacja