Studio fizjoterapii Przemysław Czarnecki

Blog

Kolarski tydzień w Belgii

W okresie od 29 maja do 3 czerwca na chwilę zniknąłem z gabinetu w celu pracy dla drużyny BORA-hansgrohe podczas dwóch belgijskich wyścigów jednodniowych: Heylen Vastgoed Heistse Pijl oraz Brussels Cycling Classic. We wpisie tym zamieszczam krótkie podsumowanie z tego wyjazdu.

Czytaj dalej

Zjazd z integracji osteopatycznej

Przedostatnim zjazdem w Akademii Osteopatii w tym roku akademickim, który odbył się w dniach 24-26 maja, była integracja osteopatyczna prowadzona przez Piotra Płazę. Nie myląc z pojęciem wspólnej zabawy integrującej grupę, szkolenie to przedstawiało formy łączenia w całość zagadnień poznanych podczas przebytych do tej pory zjazdów.

Czytaj dalej

Zjazd z osteopatii parietalnej – miednica

W minionym miesiącu miał miejsce kolejny zjazd w Akademii Osteopatii, prowadzony przez Dariusza Kowalskiego, którego tematem było podejście do pracy z miednicą. We wpisie tym znajduje się krótkie podsumowanie z tego szkolenia.

Czytaj dalej

40. Chojnickie Biegi Strażackie

4 maja miały miejsce moje drugie zawody biegowe w sezonie 2024. Mój wybór padł na lokalne zawody w Chojnicach. Miał to być pierwszy start z realnym podejściem do spełnienia celu na ten sezon, czyli biegania 10km w 35 minut. Jak mi poszło? Przeczytaj.

Czytaj dalej

Zjazd z anatomii palpacyjnej

Pod koniec kwietnia odbyłem kolejny zjazd w Akademii Osteopatii. Tym razem tematem szkolenia była dziedzina wiedzy, którą szlifujemy jako terapeuci przez całe nasze życie zawodowe - anatomia palpacyjna. We wpisiem tym zamieszczam swoje przemyślenia dotyczące anatomii oraz umiejętności jej rozumienia poprzez dotyk, czyli palpacji.

Czytaj dalej

Kwietniowy blok wyścigów kolarskich

Kwiecień był najbardziej intensywnym miesiącem pod kątem pracy dla drużyny BORA-hansgrohe w sezonie 2024. W minionym miesiącu brałem udział w wyścigach Gran Premio Miguel Indurain i Itzulia Basque Country w Hiszpanii, a także w Tour of the Alps we Włoszech oraz Austrii. We wpisie tym zamieszczam krótkie podsumowanie całego miesiąca.

Czytaj dalej

Zjazd z semiologii

Minęło już kilka tygodni od ostatniego zjazdu w Akademii Osteopatii, traktującego o tematyce semiologii. Co to jest semiologia i dlaczego jej znajomość jest niesamowicie istotna w pracy z pacjentami? Dowiesz się tego w poniższym wpisie.

Czytaj dalej

Wygrana w VI Biegu „Tropem Wilczym” w Człuchowie

3 marca miały miejsce pierwsze w tym sezonie i drugie w moim życiu zawody biegowe na dystansie 10km. Pomimo, iż charakter tego startu miał być czysto przygotowawczy w kontekście nadchodzących wyzwań w kolejnych miesiącach, nie mogłem liczyć na lepszy rezultat - Udało mi się wygrać.

Czytaj dalej

Zjazd z filozofii i historii osteopatii

Ostatnimi czasy odbyłem kolejny zjazd w Akademii Osteopatii. Tym razem miał on charakter czysto teoretyczny obejmując zagadnienia filozofii oraz historii osteopatii. Czy filozofia może przydać się w pracy gabinetowej? Jeszcze kilka tygodni temu nie potrafiłbym odpowiedzieć na to pytanie. Dzisiaj wiem, że tak i z satysfakcją stwierdzam, że będąc jej świadomym zaczynam lepiej pracować z...

Czytaj dalej

Moje bieganie w minionym półroczu

Od ostatniego wpisu na blogu na temat biegania minęło blisko pół roku. W związku z tym czas najwyższy na aktualizację dotyczącą tego, co sam robię w kontekście dbania o własne zdrowie. Wpis przeznaczony dla zwolenników aktywnego trybu życia, miłośników biegania i tych, którzy się dopiero zastanawiają nad ruszeniem czterech liter z kanapy.

Czytaj dalej

AlUla Tour – Wyścig w Arabii Saudyjskiej

Mija dokładnie tydzień od mojego powrotu z Arabii Saudyjskiej, gdzie miał miejsce mój pierwszy wyścig kolarski w sezonie 2024 - AlUla Tour. We wpisie tym zamieszczam krótkie podsumowanie z tego wyjazdu.

Czytaj dalej

Podsumowanie 2023 roku

Koniec roku kalendarzowego jest dla mnie już tradycyjnym momentem podsumowań. To odpowiednia chwila na weryfikację założonych celów i ocenę swojego rozwoju zawodowego oraz osobistego. Pomimo wydawałoby się monotonnego charakteru pracy fizjoterapeuty, w rzeczywistości może być dokładnie odwrotnie. Każdy rok jest zupełnie inny, a cele i poprzeczka jaką stawiamy sobie sami, nadaje wszystkiemu właściwego sensu. Pora...

Czytaj dalej

Zjazd z osteopatii wisceralnej

W dniach 1-3 grudnia odbyłem trzeci zjazd w Akademii Osteopatii prowadzony przez szwajcarskiego wykładowcę, osteopatę Floriana Walzinger’a. Tym razem tematyka zorientowana była w obrębie terapii wisceralnej z punktu widzenia podejścia osteopatycznego. W niniejszym wpisie zamieszczam krótkie podsumowanie zjazdu, moje przemyślenia oraz pierwsze przykłady wykorzystania pracy trzewnej w gabinecie.

Czytaj dalej

Mój stosunek do „plebiscytów popularności”

W ostatnim czasie zostałem poinformowany o zajęciu w 2023 roku 2 miejsca w Plebiscycie ORŁY Medycyny w mieście Chojnice. Z jednej strony jestem olbrzymie wdzięczny swoim pacjentom za docenienie mojej pracy, gdyż głównym czynnikiem decydującym są ich opinie pozostawianie w internecie. Z drugiej strony skłoniło to mnie do napisania krótkiego wpisu wyrażającego mój stosunek do...

Czytaj dalej

General Osteopathic Treatment

W poprzedni weekend odbyłem drugi zjazd w Akademii Osteopatii. Tym razem tematem zajęć była Generalna Terapia Osteopatyczna (ang. General Osteopathic Treatment) wykładana przez brytyjskiego osteopatę i anatoma - Nicholasa Marcera.

Czytaj dalej

Kolejny sezon z BORA-hansgrohe

Pod koniec października przebywałem w Austrii, w górskiej dolinie Ötztal, gdzie miało miejsce przedsezonowe zgrupowanie drużyny BORA-hansgrohe. Odbyte tam rozmowy pozwoliły sprecyzować istotne postanowienia w kontekście kolejnego sezonu.

Czytaj dalej

Zjazd z Osteopatii czaszkowo-krzyżowej

W miniony weekend rozpocząłem swoją naukę w Akademii Osteopatii. Można powiedzieć, że zaczęliśmy od razu „mocnym uderzeniem”, gdyż przedmiotem pierwszego zjazdu była terapia czaszkowo-krzyżowa, która od lat owiana jest pewnego rodzaju mistycyzmem. W tekście tym poznasz moje wrażenia z odbytego zjazdu.

Czytaj dalej

Początek przygody z osteopatią

W przeciągu roku wielokrotnie wspominałem w różnych wpisach o nadchodzącej dużej zmianie w moim życiu zawodowym. Bardzo długo czekałem na ten moment. Jest on na tyle blisko, że w końcu mogę głośno o tym mówić. Zaczynam swoją drogę w nauce i zrozumieniu kolejnej filozofii, a zarazem koncepcji leczenia ludzkiego organizmu - osteopatii.

Czytaj dalej
bieganie

Dlaczego biegam?

Być może w ostatnich miesiącach zauważyłeś w moich relacjach zwiększoną ilość materiałów dotyczącą biegania. We wpisie tym chciałbym przedstawić garść powodów dla których zdecydowałem się zacząć regularnie biegać. Tym samym mam nadzieję ostatecznie przekonać do biegania osoby, które zastanawiają się nad spróbowaniem swoich sił w jednej z najprostszych aktywności fizycznych, która paradoksalnie może dawać olbrzymie...

Czytaj dalej