Studio fizjoterapii Przemysław Czarnecki

Blog

Podsumowanie 2024 roku

Koniec grudnia to odpowiedni moment na rozliczenie się z postawionych celów i założeń na 2024 rok. Publikacja wpisu podsumowującego moją roczną pracę w gabinecie, kolarstwie, naukę oraz trening stała się dla mnie swego rodzaju tradycją. Mam nadzieję, że dotychczasowe wpisy na blogu chociaż w małym stopniu oddały charakter mojego podejścia do pracy fizjoterapeuty w obecnych...

Czytaj dalej

Koniec 10-letniej przygody z kolarstwem

W życiu przychodzą takie momenty, kiedy zamykamy jeden etap, by rozpocząć kolejny. Wraz z końcem 2024 roku podjąłem decyzję o zakończeniu regularnej pracy w roli fizjoterapeuty drużyn kolarskich. W ostatnich tygodniach pacjenci często zadają mi pytania dotyczące przyszłości związanej z tym sportem. Z tego względu postanowiłem napisać jeden, ostatni wpis podsumowujący sporą cześć mojego zawodowego...

Czytaj dalej

Autonomiczny Układ Nerwowy

Na przełomie listopada i grudnia odbyłem ostatni zjazd szkoleniowy w Akademii Osteopatii w roku 2024. Tym razem miał on charakter teoretyczny i skupiał się w obrębie zagadnień związanych z autonomicznym układem nerwowym. Nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ wywiera on na nasze codzienne życie i vice versa - jak jeszcze większy wpływ mamy my...

Czytaj dalej

Kręgosłup lędźwiowy w podejściu osteopatycznym – zjazd w Akademii Osteopatii

Listopad był miesiącem intensywnym pod kątem szkoleń. W jego trakcie miały miejsce dwa kolejne zjazdy w Akademii Osteopatii. Pierwszy z nich poświęcony był osteopatii parietalnej, a dokładnie odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa. Drugi, w charakterze bardziej teoretycznym, skupiał się na tematyce autonomicznego układu nerwowego. We wpisie tym krótko przedstawiam pierwsze z tych zagadnień.

Czytaj dalej

Ostatnie zawody biegowe na dystansie 10km i 5km w sezonie 2024

W minionych miesiącach miały miejsce moje dwa ostatnie starty w zawodach biegowych w kończącym się sezonie 2024. Przez ostatnie 3 miesiące przygotowywałem się do nich z myślą o poprawie swoich rekordów życiowych. Z jakim skutkiem? Dowiesz się tego z poniższego wpisu.

Czytaj dalej

Istotność pracy z jamą brzuszną – terapia wisceralna

Po powrocie z przerwy wakacyjnej do zajęć w Akademii Osteopatii, w minionym miesiącu odbyliśmy kolejny zjazd poświęcony tematyce pracy z obszarem ludzkich trzewi, określanej jako terapia wisceralna. Dla wielu osób jest to wciąż zagadnienie nieznane i niezrozumiałe. Najwyższa pora to zmienić, gdyż korzyści idące za pracą z obszarem jamy brzusznej mogą być olbrzymie dla prawidłowego...

Czytaj dalej

43. Bieg Pamięci Bronisława Malinowskiego

Pod koniec września brałem udział w kolejnym biegu na dystansie 10km. Tym razem wybór padł na Warlubie i jeden ze startów należących do serii VII Biegowego Grand Prix Kociewia. We wpisie tym zamieszczam krótkie streszczenie z tego wydarzenia.

Czytaj dalej

Zjazd z anatomii sekcyjnej

Drugi rok przygody z osteopatią zaczęliśmy od zjazdu o kompletnie odmiennym charakterze. Po wielu latach przerwy od zajęć sekcyjnych miałem możliwość nauki i pracy na preparatach ludzkich udostępnionych nam przez POZNAŃ LAB - Instytut Medycyny Praktycznej w podpoznańskim Przeźmierowie. We wpisie tym zamieszczam krótkie podsumowanie z tego doświadczenia.

Czytaj dalej

Wyścigi kolarskie w lipcu i sierpniu

Ostatnim z zaległych tematów dotyczących wydarzeń z okresu letniego jest moja praca dla drużyny Red Bull - BORA - hansgrohe. W tym okresie odbyłem dwa wyjazdy z drużyną na wyścigi Ethias - Tour de Wallonie, Bretagne Classic oraz Renewi Tour. We wpisie tym znajduje się krótkie ich podsumowanie.

Czytaj dalej

30. Bieg św. Dominika i sierpniowe roztrenowanie

Czas biegania w letnich, słonecznych warunkach przeminął. Wraz z nadrabianiem zaległości na blogu pora również na podsumowanie okresu wakacyjnego pod kątem aktywności fizycznej - w moim przypadku biegania. W minionych miesiącach wziąłem udział w pierwszych w swoim życiu zawodach na dystansie 5km. Później przyszedł czas na „odpoczynek” i roztrenowanie. Więcej na ten temat dowiesz się...

Czytaj dalej

Pierwszy rok w Akademii Osteopatii za mną

Okres letni mija bezpowrotnie, a wraz z nim pora na ostateczne nadrobienie zaległości na blogu poprzez krótkie streszczenie tego, co nowego wydarzyło się w ostatnich miesiącach. W tym celu na blogu zamieszczam cztery następujące po sobie wpisy, które odnosić się będą do najważniejszych dla mnie w chwili obecnej tematów. Dzisiejszy, drugi z nich, traktować będzie...

Czytaj dalej

Letnia aktualizacja – Gabinet

Okres letni mija bezpowrotnie, a wraz z nim pora na ostateczne nadrobienie zaległości na blogu poprzez krótkie streszczenie tego, co nowego wydarzyło się w ostatnich miesiącach. W tym celu opublikowane zostaną cztery następujące po sobie wpisy. Na pierwszy rzut temat najważniejszy, czyli gabinet.

Czytaj dalej

6. Borowiacka Dycha

29 czerwca miały miejsce moje ostatnie zawody biegowe na dystansie 10km. Po sukcesie z Wilczej Dychy, trzy tygodnie wcześniej, miałem nadzieję kontynuować progres budowy formy i zobaczyć jak uda mi się pobiec w terenie odrobinę bardziej wymagającym.

Czytaj dalej

Podsumowanie roku biegania – XXI Wilcza Dycha

Tym razem blogowy wpis traktować będzie o sporcie, który na przestrzeni roku przeistoczył się w pasję. Podsumowanie tego okresu oraz relacja z trzeciego startu w zawodach w tym sezonie. Miało być szybko, miała być nowa życiówka na 10km i miało być złamane 35 minut. Czy się udało? Dowiesz się tego czytając dalej.

Czytaj dalej

Kolarski tydzień w Belgii

W okresie od 29 maja do 3 czerwca na chwilę zniknąłem z gabinetu w celu pracy dla drużyny BORA-hansgrohe podczas dwóch belgijskich wyścigów jednodniowych: Heylen Vastgoed Heistse Pijl oraz Brussels Cycling Classic. We wpisie tym zamieszczam krótkie podsumowanie z tego wyjazdu.

Czytaj dalej

Zjazd z integracji osteopatycznej

Przedostatnim zjazdem w Akademii Osteopatii w tym roku akademickim, który odbył się w dniach 24-26 maja, była integracja osteopatyczna prowadzona przez Piotra Płazę. Nie myląc z pojęciem wspólnej zabawy integrującej grupę, szkolenie to przedstawiało formy łączenia w całość zagadnień poznanych podczas przebytych do tej pory zjazdów.

Czytaj dalej

Zjazd z osteopatii parietalnej – miednica

W minionym miesiącu miał miejsce kolejny zjazd w Akademii Osteopatii, prowadzony przez Dariusza Kowalskiego, którego tematem było podejście do pracy z miednicą. We wpisie tym znajduje się krótkie podsumowanie z tego szkolenia.

Czytaj dalej

40. Chojnickie Biegi Strażackie

4 maja miały miejsce moje drugie zawody biegowe w sezonie 2024. Mój wybór padł na lokalne zawody w Chojnicach. Miał to być pierwszy start z realnym podejściem do spełnienia celu na ten sezon, czyli biegania 10km w 35 minut. Jak mi poszło? Przeczytaj.

Czytaj dalej

Zjazd z anatomii palpacyjnej

Pod koniec kwietnia odbyłem kolejny zjazd w Akademii Osteopatii. Tym razem tematem szkolenia była dziedzina wiedzy, którą szlifujemy jako terapeuci przez całe nasze życie zawodowe - anatomia palpacyjna. We wpisiem tym zamieszczam swoje przemyślenia dotyczące anatomii oraz umiejętności jej rozumienia poprzez dotyk, czyli palpacji.

Czytaj dalej

Kwietniowy blok wyścigów kolarskich

Kwiecień był najbardziej intensywnym miesiącem pod kątem pracy dla drużyny BORA-hansgrohe w sezonie 2024. W minionym miesiącu brałem udział w wyścigach Gran Premio Miguel Indurain i Itzulia Basque Country w Hiszpanii, a także w Tour of the Alps we Włoszech oraz Austrii. We wpisie tym zamieszczam krótkie podsumowanie całego miesiąca.

Czytaj dalej

Zjazd z semiologii

Minęło już kilka tygodni od ostatniego zjazdu w Akademii Osteopatii, traktującego o tematyce semiologii. Co to jest semiologia i dlaczego jej znajomość jest niesamowicie istotna w pracy z pacjentami? Dowiesz się tego w poniższym wpisie.

Czytaj dalej