Studio Fizjoterapii
  • Strona główna
  • O mnie
  • O terapii
    • Terapia bólu
    • Terapia pourazowa
    • Terapia sportowców
    • Terapia pooperacyjna
    • Terapia stomatologiczna
    • Terapia blizn
  • Pierwsza wizyta
  • Galeria
  • Blog
  • Cennik i częste pytania
  • Kontakt
  • Zarezerwuj
10 kwietnia 2024

Zjazd z semiologii

Zjazd z semiologii
10 kwietnia 2024

Minęło już kilka tygodni od ostatniego zjazdu w Akademii Osteopatii, traktującego o tematyce semiologii. Co to jest semiologia i dlaczego jej znajomość jest niesamowicie istotna w pracy z pacjentami? Dowiesz się tego w poniższym wpisie.

Co prawda od wspomnianego zjazdu minęły już ponad trzy tygodnie, ale próbując odkopywać się z zaległości, dopiero teraz znajduję chwilę na krótkie zredagowanie wpisu na ten temat. Kwiecień w tym roku jest i będzie prawdopodobnie najbardziej intensywnym dla mnie miesiącem pod kątem pracy w kolarstwie, gabinecie oraz nauki osteopatii. W tym miesiącu nie mam ani jednego w pełni wolnego weekendu, dlatego staram się znaleźć każdą nadarzającą się okazję do uzupełniania blogowych wpisów.

Przejdźmy zatem do sedna tego wpisu. Prawdopodobnie większość z was nie do końca orientuje się, czym właściwie zajmuje się semiologia. W takim razie zacznijmy od definicji.

Co to jest semiologia?

Semiologia medyczna to część medycyny, która szczegółowo bada, jak również klasyfikuje oznaki chorób u danego pacjenta. Dolegliwości są kolejno interpretowane, szeregowane, a także uzasadniane, co z kolei znacząco ułatwia postawienie diagnozy.

Semiologia medyczna to nauka o objawach chorób, która pozwala na dokładną diagnozę i zrozumienie procesów patologicznych zachodzących w organizmie pacjenta. 

Dzięki usystematyzowaniu konkretnych objawów i oznak ze strony organizmu oraz przypisaniu ich do konkretnych jednostek chorobowych, semiologia ułatwia terapeucie zrozumienie problemu, z którym pacjent pojawia się w gabinecie.

Dlaczego to takie ważne?

W Polsce żyjemy w nie do końca idealnym świecie usług medycznych, gdzie system służby zdrowia nie funkcjonuje w pełni doskonale. W praktyce co raz częściej dzieje się tak, że pacjent w pierwszej kolejności przychodzi do fizjoterapeuty. Poniekąd jest to pozytywne zjawisko, jeżeli mówimy o problemach pokroju skręcenia stawu skokowego lub przeciążenia ciała w wyniku pracy – wówczas mamy czas na szybką i skuteczną reakcję, często dążąc do redukcji objawów już w pierwszej wizycie.

Sprawa się odrobinę bardziej komplikuje jeżeli mówimy o niespecyficznych objawach bólowych ze strony głowy, narządów, uogólnionej bolesności ciała, z różnymi niezrozumiałymi na pierwszy rzut oka, współistniejącymi dolegliwościami. Niestety obserwuję co raz częstszą tendencję pojawiania się nowych pacjentów z tego typu problemami. Dlaczego niestety? Tego typu objawy często są pochodną niebezpiecznych dla zdrowia powikłań ze strony jednostek chorobowych, które w pierwszej kolejności powinny zostać zbadane przed lekarza lub wręcz natychmiastowo zaopatrzone przez zespół ratunkowy. Mówimy tu między innymi o potencjalnych udarach, krwotokach, zapaleniach opon mózgowych, zapaleniach wirusowych/bakteryjnych mózgu, chorobach serca, zatorowości płucnej, czy też różnego rodzaju nowotworach. W obecnych realiach bardzo często to właśnie fizjoterapeuta może być pierwszą osobą, która będzie miała styczność z nieświadomym swojego stanu pacjentem. Z tego względu umiejętność poprowadzenia rozbudowanego i szczegółowego wywiadu już na samym początku wizyty może zadecydować o wyborze właściwej formy pomocy.

Semiologia uczy rozpoznawania oznak danych jednostek chorobowych. Część z nich może wymagać natychmiastowej reakcji służb ratunkowych w świetle utajnionego zagrożenia życia pacjenta. Część może zwyczajnie wymagać odesłania pacjenta i w pierwszej kolejności podjęcia leczenia innego rodzaju niż fizjoterapia. Nie wszystkie dolegliwości, z którymi pacjenci przychodzą do gabinetu fizjoterapeuty są problemami do rozwiązania w tym miejscu. Skuteczne zadawanie pytań, omawianie objawów, badanie i różnicowanie przez terapeutę pozwala określić czy dana osoba powinna być faktycznie poddana terapii. Semiologia pozwala lepiej rozumieć, przypisywać prawdopodobieństwo schorzeń danym objawom, stwarzając większe bezpieczeństwo dla samego pacjenta i dając szansę na podjęcie najbardziej właściwej formy postępowania wobec danego problemu.

akademia osteopatii chojnice fizjo fizjoterapeuta fizjoterapeuta chojnice fizjoterapia fizjoterapia chojnice osteopatia semiologia wywiad

Poprzedni artykułWygrana w VI Biegu „Tropem Wilczym” w CzłuchowieNastępny artykuł Kwietniowy blok wyścigów kolarskich

O mnie

Przemysław Czarnecki
Magister fizjoterapii, pasjonat terapii układu ruchu, fizjoterapeuta niemieckiej drużyny kolarskiej dywizji UCI WorldTeams – BORA-hansgrohe, oferujący usługi w swoim Studio w Chojnicach.

Ostatnie wpisy

Progres w sporcie19 kwietnia 2025
Co dalej z blogiem?14 kwietnia 2025
Podsumowanie 2024 roku29 grudnia 2024

Kategorie

  • Bieganie
  • Gabinet
  • Kolarstwo
  • Osteopatia
  • Wizyta w gabinecie w 6 krokach

Tagi

2024 akademia osteopatii badanie bieganie blog BORA-hansgrohe chojnice fizjo fizjoterapeuta fizjoterapeuta chojnice fizjoterapeuta w Chojnicach fizjoterapia fizjoterapia chojnice fizjoterapia w chojnicach gabinet gabinet fizjoterapii Giro giro d'italia hobby kanada kolarstwo masaż osteopatia pacjent podsumowanie produktywność rehabilitacja rehabilitacja chojnice relacja renewi tour rozwój sport terapia manualna terapia wisceralna Tour de France Tour of the Alps trener trener funkcjonalny trener funkcjonalny chojnice trener personalny trener personalny chojnice trening vuelta zawody zdrowie

Studio Fizjoterapii
Przemysław Czarnecki

ul. Stary Rynek 9-10 (3 piętro)
89-600 Chojnice

Dostępne wejście główne przez Dom Towarowy Libera lub boczne, klatką schodową za Światem Książki.

Studio Fizjoterapii w Chojnicach.
Fizjoterapia bólu, pourazowa, sportowa, pooperacyjna, blizn, stomatologiczna.

Zarezerwuj wizytę

509 705 640

Realizacja