Studio Fizjoterapii
  • Strona główna
  • O mnie
  • O terapii
    • Terapia bólu
    • Terapia pourazowa
    • Terapia sportowców
    • Terapia pooperacyjna
    • Terapia stomatologiczna
    • Terapia blizn
  • Pierwsza wizyta
  • Galeria
  • Blog
  • Cennik i częste pytania
  • Kontakt
  • Zarezerwuj
12 czerwca 2024

Zjazd z integracji osteopatycznej

Zjazd z integracji osteopatycznej
12 czerwca 2024

Przedostatnim zjazdem w Akademii Osteopatii w tym roku akademickim, który odbył się w dniach 24-26 maja, była integracja osteopatyczna prowadzona przez Piotra Płazę. Nie myląc z pojęciem wspólnej zabawy integrującej grupę, szkolenie to przedstawiało formy łączenia w całość zagadnień poznanych podczas przebytych do tej pory zjazdów.

Nauczyć się pracować całościowo

Integracja osteopatyczna z założenia ma przedstawić sposób myślenia i praktycznego wykorzystania wszystkich przedstawionych do tej pory, elementarnych zagadnień z poprzednich 8 zjazdów. Tym samym jest to trochę inna forma szkolenia. Nie skupialiśmy się na nim na poznawaniu nowych technik, a raczej na „układaniu” sobie w głowie wszystkich elementów układanki zatytułowanej „całościowe podejście w leczeniu problemu pacjenta”.

Co to znaczy?

To znaczy, że mając przykładowy problem w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, należy przyjrzeć się również pracy stóp, nóg, klatki piersiowej, obręczy barkowych i szyi. Nie należy ignorować współistniejących objawów trzewnych, jak np. zgaga, która pojawiła się w podobnym okresie czasu. Być może ostatnimi czasy pacjent zauważył szybszą męczliwość w codziennym poruszaniu? Większą częstotliwość bóli głowy? Dyskomfort w obrębie pięty bez wyraźnej przyczyny? WSZYSTKIE objawy w ciele MOGĄ być powiązane z naszą główną dolegliwością. Mogą, nie znaczy muszą. Jednakże osteopatia polega na odnajdywaniu biomechanicznych zależności tego typu objawów. Bardzo często okazuje się, że wyleczenie wspomnianego odcinka lędźwiowego ostatecznie odniesie sukces poprzez pracę z zupełnie innym rejonem ciała. Z tego właśnie względu cały czas uczymy się podchodzić do ciała całościowo, tworząc sobie w głowach obraz wzajemnych zależności, zrozumienia co w danym mechanizmie nie pracuje poprawnie i poprzez naszą pracę dania szansy przywrócenia pierwotnego funkcjonowania tego mechanizmu. Tak wygląda osteopatia, a integracja osteopatyczna ma nas zbliżyć do pracy w takiej właśnie formie.

Praktyka, praktyka, praktyka

By stało się to możliwe nie wystarczy czysta teoria. Potrzeba praktyki i rzeczywistych przypadków klinicznych. By odnieść sukces, każdego pacjenta należy traktować indywidualnie. Wsłuchiwać się w to co ma do powiedzenia podczas wywiadu. Obejrzenia jak pracuje jego ciało. Jaka jest jego struktura, a jaka jest jego funkcja. Podczas każdej wizyty staramy się wyciągać wnioski z naszych obserwacji, interpretować je, wdrażać w praktykę hipotezy poprawy funkcjonowania danego mechanizmu, a następnie weryfikować ich skuteczność. Bez takiego podejścia nie ma mowy o rozwoju i stawaniu się prawdziwym osteopatą. Tylko taka forma pracy jest długofalowo skuteczna dla pacjenta i rozwojowa dla nas. Nauka i praktyka muszą iść ze sobą w parze, by za 4 lata móc z czystym sumieniem zacząć nazywać się osteopatą.

Zrozumieć, zintegrować, dopasować i wykorzystać

Temat integrowania wszystkim elementów zdobytej wiedzy w całość, wykorzystania jej i „skrojenia” dzięki niej indywidualnie dopasowanej terapii dla danego pacjenta jest zarówno podstawowym zagadnieniem w terapii (nie tylko osteopatycznej, ale całej szeroko rozumianej terapii manualnej), jak i finalnie najtrudniejszym aspektem tej pracy. Cieszę się, że w naszym programie nauczania uwzględniono tego typu zjazd pod koniec roku akademickiego. Weekend ten pomógł mi ułożyć sobie w głowie sporą część informacji, dzięki czemu cały czas czuję jak rozwijam się zawodowo dosłownie z tygodnia na tydzień.

akademia osteopatii chojnice fizjo fizjoterapeuta fizjoterapeuta chojnice fizjoterapia fizjoterapia chojnice holistyczne podejście integracja osteopatyczna osteopatia terapia manualna

Poprzedni artykułZjazd z osteopatii parietalnej - miednicaNastępny artykuł Kolarski tydzień w Belgii

O mnie

Przemysław Czarnecki
Magister fizjoterapii, pasjonat terapii układu ruchu, fizjoterapeuta niemieckiej drużyny kolarskiej dywizji UCI WorldTeams – BORA-hansgrohe, oferujący usługi w swoim Studio w Chojnicach.

Ostatnie wpisy

Progres w sporcie19 kwietnia 2025
Co dalej z blogiem?14 kwietnia 2025
Podsumowanie 2024 roku29 grudnia 2024

Kategorie

  • Bieganie
  • Gabinet
  • Kolarstwo
  • Osteopatia
  • Wizyta w gabinecie w 6 krokach

Tagi

2024 akademia osteopatii badanie bieganie blog BORA-hansgrohe chojnice fizjo fizjoterapeuta fizjoterapeuta chojnice fizjoterapeuta w Chojnicach fizjoterapia fizjoterapia chojnice fizjoterapia w chojnicach gabinet gabinet fizjoterapii Giro giro d'italia hobby kanada kolarstwo masaż osteopatia pacjent podsumowanie produktywność rehabilitacja rehabilitacja chojnice relacja renewi tour rozwój sport terapia manualna terapia wisceralna Tour de France Tour of the Alps trener trener funkcjonalny trener funkcjonalny chojnice trener personalny trener personalny chojnice trening vuelta zawody zdrowie

Studio Fizjoterapii
Przemysław Czarnecki

ul. Stary Rynek 9-10 (3 piętro)
89-600 Chojnice

Dostępne wejście główne przez Dom Towarowy Libera lub boczne, klatką schodową za Światem Książki.

Studio Fizjoterapii w Chojnicach.
Fizjoterapia bólu, pourazowa, sportowa, pooperacyjna, blizn, stomatologiczna.

Zarezerwuj wizytę

509 705 640

Realizacja