Studio Fizjoterapii
  • Strona główna
  • O mnie
  • O terapii
    • Terapia bólu
    • Terapia pourazowa
    • Terapia sportowców
    • Terapia pooperacyjna
    • Terapia stomatologiczna
    • Terapia blizn
  • Pierwsza wizyta
  • Galeria
  • Blog
  • Cennik i częste pytania
  • Kontakt
  • Zarezerwuj
23 września 2023

Początek przygody z osteopatią

Początek przygody z osteopatią
23 września 2023

W przeciągu roku wielokrotnie wspominałem w różnych wpisach o nadchodzącej dużej zmianie w moim życiu zawodowym. Bardzo długo czekałem na ten moment. Jest on na tyle blisko, że w końcu mogę głośno o tym mówić. Zaczynam swoją drogę w nauce i zrozumieniu kolejnej filozofii, a zarazem koncepcji leczenia ludzkiego organizmu – osteopatii.

“Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia.”

Andrew Taylor Still

Na początek kilka słów tytułem wstępu i w bardzo dużym skrócie:

Czym właściwie jest osteopatia?

Osteopatia jest dziedziną traktującą pacjenta w sposób całościowy, w której badanie manualne wykorzystywane jest do stawiania diagnozy i leczenia. Techniki osteopatyczne opierają się na uznaniu zależności pomiędzy ciałem, psychiką i umysłem zarówno w stanie zdrowia, jak i choroby. Czym zajmuje się osteopata? W swojej pracy opiera się przede wszystkim na przekonaniu, że ludzki organizm jest nierozerwalną całością zarówno pod względem struktury, jak i funkcji.  Choroba czy dysfunkcja jednego organu wpływa na cały organizm człowieka i jego stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dlatego też najpopularniejsze techniki osteopatyczne uwzględniają całościową kondycję pacjenta, a osteopata w swojej pracy dąży do wskazania i usunięcia pierwotnej przyczyny dolegliwości.

źródło: akademiaosteopatii.pl

Osoby, które były moimi pacjentami zdążyły już zauważyć, że podchodzę do problemów w układzie ruchu rozpatrując zależności napięciowe w obrębie całego ciała. W tym celu prowadzę na tyle kompletny wywiad oraz badanie, że często słyszę stwierdzenia ludzi, iż pierwszy raz spotykają się z tak szczegółowym podejściem. W zasadzie bez dokładnego zrozumienia funkcjonowania danego układu ruchu niezbyt chętnie zabieram się za terapię. By coś naprawić staram się zrozumieć w jakiej kolejności „coś się popsuło”. Takie podejście do terapii w fizjoterapii często przywołuje na myśl właśnie osteopatię.

Na zachodzie jest trochę inaczej.

Za granicą fizjoterapeuta jest przede wszystkim specjalistą od rehabilitacji i ćwiczeń. Gdy mówi się o pracy fizjoterapeuty, ludzie myślą o ćwiczeniach. Ja z kolei utożsamiam siebie o wiele bardziej jako terapeutę manualnego, gdyż praktycznie w ogóle nie ćwiczę z pacjentami. Z tego też powodu w swojej pracy za granicą ludzie często kojarzą moje podejście z osteopatią. Osteopaci za granicą są o wiele większą grupą zawodową, aniżeli ma to miejsce w Polsce. Nie mniej jednak osteopatia w naszym kraju staje się co raz bardziej popularna i z każdym rokiem co raz więcej osób świadomie szuka pomocy konkretnie u tego typu specjalistów.

Tak naprawdę to dopiero początek.

Do bycia osteopatą droga jest bardzo daleka. Najpierw trzeba zrozumieć filozofię strojącą za tym terminem. Później czeka cztery i pół roku nauki, aby można stwierdzić, że zaczyna się pracować w koncepcji osteopatycznej i zacząć w ogóle nazywać się osteopatą. Pomimo faktu, że spędziłem wiele lat i godzin rozmawiając o osteopatii w Polsce i za granicą oraz czytając na ten temat masę tekstów wiem, że dopóki nie zacznę nauki, tak naprawdę nigdy nie zrozumiem czym jest osteopatia. Z tego też względu w tym momencie nie próbuję nawet własnymi słowami tłumaczyć wam założeń osteopatii. Wszyscy osteopaci, z którymi przyszło mi pracować, stale powtarzają, że osteopatię poznaje się przez całe życie. Koniec studiów będzie tak naprawdę dopiero początkiem.

Skąd taki pomysł?

Chęć zgłębiania wiedzy w zakresie osteopatii rodziła się we mnie już wiele lat temu, gdy dopiero co skończyłem pięć lat nauki z zakresu studiów fizjoterapii. Wiedziałem jednak, że nie był to wówczas odpowiedni dla mnie moment, by rzucać się od razu w kolejny nurt odmiennej koncepcji leczenia ludzkiego ciała. Potrzebowałem lat by zyskać doświadczenie, wiedzę i obycie w pracy jako fizjoterapeuta niejako konkretyzując swoją pracę w obrębie terapii manualnej opartej na holistycznym podejściu. Z kolejnymi latami moja forma pracy i rozumienia problemów w ciele samoistnie zaczęła dążyć w kierunku pokrewnym z osteopatią. Wówczas zrozumiałem, że wkraczam w odpowiedni moment do poczynienia kolejnego milowego kroku w swoim zawodowym rozwoju.

Akademia Osteopatii

Zdecydowałem się na studia w Akademii Osteopatii. Głównie z tego powodu, iż weekendową naukę odbywać będę mógł w Gdańsku, który jest dla mnie najprostszym logistycznym rozwiązaniem z wszystkich dostępnych opcji w Polsce. Nauka na Akademii potrwa cztery i pół roku. Liczyć będzie łącznie 44 seminaria oraz 4 sesje egzaminacyjne. Będę miał możliwość uczenia się od wielu cenionych terapeutów z Europy oraz Polski. Każdy zjazd obywał będzie się w dniach piątek-niedziela, stąd co któryś tydzień mój miesięczny grafik w gabinecie uszczuplony będzie o piątkowe terminy.

Po co?

Co chcę przez to osiągnąć? Chcę się dalej rozwijać. Chcę lepiej rozumieć anatomię, fizjologię i zależności różnych sfer funkcjonowania ludzkiego organizmu, które wzajemnie na siebie oddziałują. Chcę przez to być lepszym terapeutą i lepiej leczyć ludzi. Zwyczajnie chcę być dobrym w tym, czym się zajmuję.

Mam nadzieję, że za cztery i pół roku od napisania tego wpisu, pojawi się kolejny, w którym już jako o wiele mądrzejszy człowiek, będę mógł napisać trochę więcej jako Dyplomowany Osteopata.

„Znajdź to, napraw, zostaw i pozwól naturze zrobić resztę”

Andrew Taylor Still

chojnice fizjo fizjoterapeuta fizjoterapeuta chojnice fizjoterapia fizjoterapia chojnice holizm osteopata osteopatia rehabilitacja rehabilitacja chojnice rozwój terapia manualna

Poprzedni artykułDlaczego biegam?bieganieNastępny artykuł Zjazd z Osteopatii czaszkowo-krzyżowej

O mnie

Przemysław Czarnecki
Magister fizjoterapii, pasjonat terapii układu ruchu, fizjoterapeuta niemieckiej drużyny kolarskiej dywizji UCI WorldTeams – BORA-hansgrohe, oferujący usługi w swoim Studio w Chojnicach.

Ostatnie wpisy

Progres w sporcie19 kwietnia 2025
Co dalej z blogiem?14 kwietnia 2025
Podsumowanie 2024 roku29 grudnia 2024

Kategorie

  • Bieganie
  • Gabinet
  • Kolarstwo
  • Osteopatia
  • Wizyta w gabinecie w 6 krokach

Tagi

2024 akademia osteopatii badanie bieganie blog BORA-hansgrohe chojnice fizjo fizjoterapeuta fizjoterapeuta chojnice fizjoterapeuta w Chojnicach fizjoterapia fizjoterapia chojnice fizjoterapia w chojnicach gabinet gabinet fizjoterapii Giro giro d'italia hobby kanada kolarstwo masaż osteopatia pacjent podsumowanie produktywność rehabilitacja rehabilitacja chojnice relacja renewi tour rozwój sport terapia manualna terapia wisceralna Tour de France Tour of the Alps trener trener funkcjonalny trener funkcjonalny chojnice trener personalny trener personalny chojnice trening vuelta zawody zdrowie

Studio Fizjoterapii
Przemysław Czarnecki

ul. Stary Rynek 9-10 (3 piętro)
89-600 Chojnice

Dostępne wejście główne przez Dom Towarowy Libera lub boczne, klatką schodową za Światem Książki.

Studio Fizjoterapii w Chojnicach.
Fizjoterapia bólu, pourazowa, sportowa, pooperacyjna, blizn, stomatologiczna.

Zarezerwuj wizytę

509 705 640

Realizacja