4. BADANIE PALPACYJNE
W poprzednich postach omówiony został już wywiad, stawianie hipotezy oraz weryfikowanie jej przy pomocy badania ruchowego. Celem zachowania spójności i zrozumienia całego procesu pozostaniemy przy przykładzie pacjenta z dolegliwościami bólowymi pleców. (Aby w pełni zrozumieć sens podejmowanych kolejnych kroków podczas wizyty, zachęcam do uprzedniego zapoznania się z poprzednimi postami z tej serii.)
Na tym etapie wiemy już, że zgłaszany problem w obrębie pleców jest powiązany z toczącym się stanem zapalnym ścięgna Achillesa 10 lat temu. Na podstawie wywiadu i badania ruchowego dowiedzieliśmy się, że dolegliwości te występują wyłącznie podczas ruchów szyi oraz tułowia w przód i w tył. W związku z tym mogłoby się wydawać, że dalsza diagnostyka nie jest potrzebna, gdyż struktury powodujące wyżej wspomniany problem powinny znajdować się na taśmie mięśniowo-powięziowej odpowiedzialnej za ruchy zgięcia oraz wyprostu.
Jest to bardzo prawdopodobne, lecz powyższy przykład, gdzie ból pojawia się jedynie podczas takich ruchów należy do najprostszych. W rzeczywistości u pacjentów problematyczne, w mniejszym i większym stopniu, będą również skręty tułowia lub skłony doboczne. W związku z tym niezwykle istotne jest poszerzenie badania o weryfikację palpacyjną, która jest głównym narzędziem diagnostycznym terapeuty.
Podczas badania palpacyjnego sprawdza się strefy odpowiedzialne za wszystkie ruchy ciała w przestrzeni.
W związku z tym, że udowodniliśmy już wpływ Ścięgna Achillesa na występowanie aktualnych dolegliwości, przy pomocy dotyku zbadamy okolicę łydki starając się znaleźć najbardziej zaburzone pod względem napięć struktury. To samo zrobimy z okolicą odcinka lędźwiowego, w którym pacjent odczuwa ból. Dopiero gdy upewnimy się, że w obu częściach ciała najbardziej napięte są struktury leżące na tej samej taśmie mięśniowo-powięziowej (np. odpowiedzialnej za ruchy zgięcia i wyprostu), będziemy mieli pewność jak przeprowadzić terapię, aby była ona skuteczna.
W kolejnym poście z tej serii opiszę jak wygląda sama terapia.