23 lipca minął dokładnie rok od otwarcia Studio Fizjoterapii w Chojnicach. W związku z tym jest to idealny moment na podsumowanie tego, jak w ciągu pierwszych 365 dni kalendarzowych funkcjonował gabinet. Jakie w wyniku tego nasuwają się refleksje? Jakie w najbliższym czasie nastąpią zmiany? Czy Studio ma założone jakieś plany długofalowe? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego wpisu.
Dziesięć lat. Tyle czasu nie byłem obecny w Chojnicach. Związane to było z moją edukacją w ramach licencjatu oraz studiów magisterskich w zakresie fizjoterapii, a następnie pracy w kolarstwie przeplatanej udziałem w licznych szkoleniach i kursach. Niespełna dwa lata temu wróciłem jednak na stałe do Chojnic i od tego momentu rozpoczęły się działania związane z otwarciem Studio. Po kilku żmudnych miesiącach w końcu się udało – 23 lipca 2021 roku.
Założenia gabinetu od tego czasu nie zmieniły się. Nadrzędną formą terapii była, jest i będzie terapia manualna. Innymi słowy jest to zbiór metod i technik pracy na ludzkim ciele wykorzystujący ręce terapeuty jako narzędzie. Nie znajdziecie tu zabiegów z zakresu fizykoterapii typu: elektroterapia, magnetoterapia, laseroterapia czy też światłolecznictwo. Dlaczego? W swojej pracy wyznaję zasadę, że miarą dobrej terapii jest skuteczność. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwalają mi śmiało stwierdzić, iż najlepszym narzędziem do jej osiągnięcia jest właśnie terapia manualna. Podczas każdej pojedynczej terapii oczekuję osiągnięcia pewnym celów, postawionych przed jej rozpoczęciem. Nie wyobrażam sobie tego bez ówczesnego dokładnego poznania ciała pacjenta. W tym celu każdy pacjent w Studio Fizjoterapii przechodzi bardzo szczegółowy wywiad oraz badania przed podjęciem samej terapii. To wszystko sprawia, że postanowiłem pracować w modelu sesji trwającej 75 min. Pozwala to na komfortową pracę z pacjentem, bez nerwowej walki z czasem i spłycania przez to poszczególnych elementów wizyty. Założenia związane z czasem trwania pojedynczej sesji pozostaną niezmienne.
Ważnym krokiem w rozwoju gabinetu w minionym roku było utworzenie strony internetowej, nad którą pracowałem przez pierwsze miesiące. Najważniejszym elementem funkcjonowania Studio było zapoznanie pacjentów z możliwością rezerwowania wizyt za pośrednictwem internetu, poprzez kalendarz online. Ta forma rejestracji przyjęła się z bardzo pozytywnym odbiorem. W obecnym momencie blisko 90% wizyt umawiana jest właśnie w ten sposób. Pozwala to pacjentom na spokojne przemyślenie dogodnego terminu spotkania z wyprzedzeniem. System informuje drogą SMS o wybranej dacie terapii, a także przypomina i prosi o potwierdzenie lub odwołanie wizyty z 48h wyprzedzeniem. Drugim elementem i celem funkcjonowania strony internetowej jest blog, na którym pacjenci śledzą wszystkie nowe wydarzenia związane z moją pracą. Za każdym razem jestem wciąż mile zaskoczony, gdy pacjenci podczas terapii sami nawiązują do wydarzeń opisywanych na blogu. Bardzo się cieszę, że jest tutaj tak wielkie grono czytelników.
Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju było nawiązanie współpracy z trenerem funkcjonalnym, Wojciechem Żalikowskim. W swojej gabinetowej pracy skupiam się na wspomnianej już terapii manualnej, która ma za zadanie stworzyć ludzkiemu ciału wszystkie niezbędne warunki do samoistnego powrotu do zdrowia. W momencie, gdy takie założenia zostaną spełnione i jako kolejny etap w powrocie do zdrowia oraz pełnej sprawności dostrzegam istotność podjęcia ćwiczeń ruchowych, pacjentowi przedstawiana jest możliwość podjęcia dalszej współpracy z wykwalifikowanym specjalistą. Wówczas wraz z trenerem konsultujemy konkretny przypadek uwzględniając wywiad, badanie i przeprowadzoną terapię, celem ustalenia możliwie najlepszego planu usprawniania ruchowego pacjenta na sali ćwiczeń. Z tego elementu rehabilitacji skorzystało już duże grono pacjentów i wraz z Wojciechem jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani z osiągniętych rezultatów. W moim przeświadczeniu taki model współpracy w aspekcie kompleksowego leczenia pacjentów jest przyszłością fizjoterapii.
Kolejnym moim celem jest rozwinięcie tego modelu w Chojnicach włączając rolę lekarza. Pozwoliłoby to odsyłać swoich pacjentów w kontekście konsultacji do jednego, zapoznanego z moimi metodami pracy, lekarza w naszym regionie. Dawałoby to pewność, że zostanie on zaopatrzony zawsze na najwyższym i możliwie dbałym i kompleksowym poziomie. Aktualnie w świecie zawodowego kolarstwa współpracuję w ten sposób z grupą holenderskich lekarzy ze szpitala OCON w Hengelo i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to najlepsza relacja na linii lekarz-terapeuta, jakiej doświadczyłem w dotychczasowej karierze zawodowej.
W minionym roku funkcjonowania gabinetu cały czas równorzędnie podejmowałem współpracę z zawodową holenderską grupą kolarską dywizji UCI World Teams – Team DSM, pomagając zawodowym kolarzom osiągać najlepsze możliwe wyniki w największych światowych wyścigach kolarskich kalendarza UCI World Tour. W poprzednich latach poświęcałem aż 200 dni na pracę w kolarstwie. Od stycznia 2022, w związku z rozwojem Studio Fizjoterapii, zredukowałem tą liczbę do 120 dni. Podyktowane jest to umożliwieniem chojnickim pacjentom podjęcia terapii w gabinecie w większym wymiarze czasowym w ciągu roku. W kolejnych latach przewiduję dalszy rozwój Studio, który pozwoli na przyjmowanie jeszcze większej ilości pacjentów w ciągu miesiąca.
Praca w zawodowym sporcie pozwala mi na stałe zdobywanie doświadczenia, które przekładam na pracę z lokalnymi sportowcami. Jestem bardzo wdzięczny, że w minionym roku zaufało mi również grono sportowców pół-zawodowców i amatorów z naszego regionu. Współpraca z ludźmi świadomymi swojego ciała to kwintesencja tej pracy. Jestem pewny, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie wprowadzić te osoby na wyższy szczebel sportowy, który umożliwi osiąganie jeszcze lepszych wyników.
Podsumowanie pierwszego roku działalności Studio Fizjoterapii jest dobrym momentem na przytoczenie garści statystyk. Łączenie pracy w kolarstwie z prowadzeniem własnego gabinetu pozwoliło w minionym roku na przyjmowanie chojnickich pacjentów przez 138 dni. W tym okresie leczenie podjęło 359 pacjentów. Łącznie przeprowadzono 901 terapii. Ilość terapii podejmowana przez pojedynczego pacjenta jest indywidualnie uzależniona od konkretnego problemu. Zdarzały się przypadki, kiedy jedna terapia w pełni wystarczała do wyprowadzenia pacjenta z jego dysfunkcji. Są też sytuacje bardziej złożone, gdzie problemy są przewlekłe i trwają kilka lat. Wówczas ilość terapii jest naturalnie większa. W przyszłych latach ilość dostępnych dni w gabinecie będzie stale wzrastać, a w związku z tym mam nadzieję, że powyższe liczby również wzrosną. Rok istnienia gabinetu jest też równoległą datą widnienia Studio Fizjoterapii na platformach informacyjnych, takich jak chociażby strona firmy w Google. W tym okresie zdecydowało się wystawić swoją opinię 53 osób, a średnia ocen niezmiennie utrzymuje się na poziomie 5.0. Cieszy mnie fakt, że każdej opinii towarzyszy dłuższy komentarz, w którym pacjenci zdają swoje relacje z procesu leczenia. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy poświęcili na to chwilę czasu. Jest to rzeczywista i realna wizytówka gabinetu, która pomaga nowym pacjentom w podjęciu decyzji o wyborze terapeuty. Jeszcze raz bardzo za to dziękuję.
Ilość zgłaszających się pacjentów stale wzrasta, w związku z czym wydłuża się również czas oczekiwania na wizytę. W tej sytuacji na pomoc przybywa opcja listy rezerwowej, dzięki której pacjenci na niej zapisani, informowani są na bieżąco o zwalniających się terminach w nadchodzących dniach. Jeżeli zatem zastanawiasz się nad umówieniem się na terapię, lecz zniechęca Cię miesięczny okres oczekiwania na wolny termin, skontaktuj się celem zapisu na liście rezerwowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce zostanie Tobie zaproponowany szybszy termin wizyty.
Jakie są dalsze plany rozwoju Studio Fizjoterapii? Długofalowe. W głowie mam już nakreślony konkretny plan działania na następne lata, który raczej nie ulegnie zmianom. Realizacja postawionych celów wymagać będzie czasu. Na chwilę obecną nie chcę zdradzać szczegółów. Mogę jednak przedstawić cel nadrzędny. Chcę aby Studio Fizjoterapii było miejscem kompleksowego i innowacyjnego leczenia pacjentów w Chojnicach, jakiego do tej pory w tym regionie nie było. Z odrobiną determinacji jestem pewny, że w przeciągu następnych lat uda się to osiągnąć.