5. Terapia
W poprzednich postach omówione zostały wszystkie kroki poprzedzające terapię, czyli: wywiad, stawianie hipotezy, a także weryfikowanie jej przy pomocy badania ruchowego oraz palpacyjnego. Celem zachowania spójności i zrozumienia całego procesu pozostaniemy przy przykładzie pacjenta z dolegliwościami bólowymi pleców, który to omawiany był w każdym poprzednim etapie. (Aby w pełni zrozumieć sens podejmowanych kolejnych kroków podczas wizyty, zachęcam do uprzedniego zapoznania się z poprzednimi postami z tej serii.)
Po przejściu wszystkich etapów poprzedzających terapię, wiemy, że zgłaszany problem w obrębie pleców jest powiązany z toczącym się stanem zapalnym ścięgna Achillesa 10 lat temu. Na bazie wywiadu, a następnie przeprowadzonego badania ruchowego i potwierdzającego je badania palpacyjnego dowiedzieliśmy się, że dolegliwości te powiązane są ściśle z ruchami szyi oraz tułowia w przód i w tył.
Zarówno badanie ruchowe jak i palpacyjne, w tym przykładzie, nie dały nam żadnym podstaw do zastanawiania się nad zasadnością pracy na innej taśmie mięśniowo-powięziowej niż przednia i tylna.
W związku z tym kończąc etap weryfikacji palpacyjnej należy sprawdzić całą taśmę, od stóp do głów oraz dłoni, celem odnalezienia najbardziej napiętych na jej przebiegu punktów. Najbardziej “zmienione” wcale nie muszą być punkty w okolicy odcinka lędźwiowego, w którym pacjent na codzień odczuwa ból. Będą to zazwyczaj strefy, gdzie bardzo dawno temu doszło do jakiegoś urazu (Z tego też względu bardzo istotne w wywiadzie są pytania o dolegliwości z przed wielu lat.). Mogą to być bardzo odległe struktury, zlokalizowane na całym przebiegu danej taśmy. Stąd nie powinno dziwić, że praca terapeuty odbywa się na całym ciele pacjenta.
Terapia polega na silnym i głębokim rozcieraniu najbardziej napiętych punktów na przebiegu całej taśmy. Początkowo towarzyszy temu dość duży ból, który po upływie kilkunastu sekund zaczyna wyraźnie się zmniejszać wraz z odzyskiwaniem ruchomości i elastyczności tkanki w danej okolicy. Takich punktów podczas jednej terapii opracowuje się około 6-8 na całym ciele. W powyższym przypadku pacjent prawdopodobnie zauważy wyraźne różnice w swoim odcinku lędźwiowym po opracowaniu odległych punktów na wykorzystanej w tym przykładzie łydce oraz szyi.
W kolejnym poście z serii opisany zostanie ostatni element wizyty, czyli weryfikacja efektów terapii.