Łączny czas przeznaczony dla pojedynczego pacjenta w gabinecie to 65 min
W tym czasie przeprowadzany jest dokładny wywiad, który ma dostarczyć informacji odnośnie środowiska w jakim funkcjonuje ciało pacjenta, wszystkich aktualnych dolegliwości, problemów z przeszłości, przebytych operacji, zabiegów chirurgicznych, urazów, blizn na ciele, chorób i przyjmowanych leków.
Kolejnym krokiem jest badanie pacjenta w formie ruchowej w różnych pozycjach oraz w formie palpacyjnej, przy użyciu dotyku, na stole terapeutycznym. Po przeprowadzonej diagnostyce możliwe jest ustalenie właściwej strategii leczenia.
Po zakończonym badaniu i opracowaniu planu postępowania, możliwe jest przejście do samej terapii.
Odbywa się ona z wykorzystaniem wielu metod opisanych w dziale ”O TERAPII”. Jedną z dominujących metod jest Manipulacja Powięzi wg Stecco. Polega ona na punktowym, głębokim rozcieraniu punktów na ciele pacjenta. Miejsca te są początkowo napięte, w wyniku czego w pierwszych chwilach odczuwalny jest ból i dyskomfort, który z czasem znacznie się zmniejsza.
Po opracowaniu punktów następuje badanie porównawcze w ruchach, które przed terapią sprawiały pacjentowi największe problemy. Pozwala to na natychmiastową i realną ocenę uzyskanych efektów.
Szczegółowy opis poszczególnych części, z których składa się wizyta, znaleźć można w zakładce ”O TERAPII”.
W związku z rozbudowanym elementem diagnostycznym podczas pierwszej wizyty, często konieczne jest przynajmniej jeszcze jedno spotkanie celem poświęcenia większej ilości czasu na element terapii. Umówienie z wyprzedzeniem dwóch spotkań pozwoli uniknąć długiego okresu oczekiwania na następną wizytę (spowodowanego dużą liczbą codziennie umawiających się pacjentów). Na względzie należy mieć jedynie fakt, że minimalny odstęp pomiędzy sesjami, w przypadku zastosowania głównej metody (Manipulacja Powięzi wg Stecco), powinien wynosić 7 dni. W przypadku braku konieczności kontynuacji terapii po pierwszej wizycie, drugi termin będzie można zwyczajnie odwołać.